Uzamış Covid'in Etkilerini Ozon Tedavisi ile Atabilirsiniz
Uzamış Covid'in Etkilerini Ozon Tedavisi ile Atabilirsiniz .( İzmir Haberleri 35 )

Uzamış Covid’in Etkilerini Ozon Tedavisi ile Atabilirsiniz

Bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra pek çok hastalığın tedavisine de katkı sağlayan ozon terapisi, yüzyıldan fazla bir süredir kullanılıyor.  Enfekte yaralar, dolaşım bozuklukları, viral hastalıklar, romatizma /artrit ile uzamış Covid sendromu tedavisinde destek yöntem olarak uygulanan ozon gazı, bilinen en güçlü antioksidan olma özelliği taşıyor. Ozon terapisi, Covid-19 geçiren bazı kişilerde devam eden yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetlerin giderilmesinde ve genel performansın düzelmesinde büyük fayda sağlıyor. Ozon terapisinin mutlaka “Ozon Uygulama Sertifikası” olan uzman hekimler tarafından uygulanması gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gülten Karaca, ozon tedavisi ve faydaları hakkında bilgi verdi.

Bağışıklık sistemini harekete geçiriyor

19. yüzyılın ortalarında keşfedilen ozon (O3) gazı, dinamik olarak kararsız yapıda üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Yüzyıldan fazla bir süredir kullanılan ozon terapisi bakteri, virüs, mantar, maya ve protozoaların inaktivasyonu, oksijen metabolizmasının uyarılması ve bağışıklık sisteminin aktivasyonu ile gerçekleşmektedir. Ozon terapisi ağırlıklı olarak enfekte yaralar, dolaşım bozuklukları, geriatrik durumlar, makula dejenarasyonu, viral hastalıklar, romatizma/artrit ve post Covid-19 sendromu gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Antioksidan tedavilerinin en güçlüsü 

Ozon gazı, bir ozon jeneratörü vasıtasıyla saf oksijenin yüksek voltajlı elektrik akımına maruz bırakılmasıyla oluşmaktadır. Bilinen en güçlü antioksidan tedavi olan ozon tedavisinin şekli, dozu ve süresi; kişinin genel durumuna ve rahatsızlığına göre “Ozon Uygulama Sertifikası” olan hekim tarafından belirlenmektedir.

Uzamış Covid-19 sendromu şikayetlerinin düzelmesine katkı sağlar

Covid-19 sonrası bazı kişilerde yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, göğüs ağrısı, yaygın kas ağrısı gibi şikayetler devam edebilmektedir. Bu duruma “Uzamış Covid sendromu” veya “Post Covid sendromu” denilmektedir. Majör, minör, rektal, eklem içi- ağrılı noktaya ve torbalama yöntemi olmak üzere 5 farklı şekilde uygulaması bulunan ozon terapisinin en yaygın kullanım şekli hastanın kanının ozonlanması olan “Majör Ozon Terapisi”dir. Bu yöntemde kapalı bir sistem içerisinde kişiden alınan 100 cc’lik kan, yine 100 cc’lik ozon gazı ile karıştırılarak tekrar hastaya verilir.   Haftada 2-3 seanstan toplam 10-12 sens uygulanabilen Majör Ozon Tedavisi, Uzamış Covid sendromunda oldukça fayda sağlarken, hastadaki solunum şikayetlerinin ve genel performansın düzelmesine katkıda bulunur.

Majör Ozon terapisi, uzamış covid sendromu dışında; yorgun uyanma, genel isteksizlik, yorgunluk hali, fibromiyalji sendromu ve romatoid artrit, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, vaskulit gibi romatizmal hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak da kullanılmaktadır.

Majör ozon terapisi antioksidanı yükseltir, yorgunluğu ve yaşlanma etkilerini azaltır

Majör ozon terapisinin birçok faydalı etkisi bulunmaktadır. Majör ozon terapi yöntemi kontrollü bir oksidatif stres oluşturarak vücudun antioksidan kapasitesini artırarak, yaşlanmanın etkilerini azaltır. Ozonun güçlü plazmadaki su ile ilişkiye geçmesi ile hidrojen peroksid oluşur. Hidrojen peroksid eritrosit, lökosit ve trombositlerin içerisine girerek, oksijenin dokulara daha çok bırakılmasını sağlayıp yara iyileşmesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Bununla birlikte çok güçlü antimikrobiyal antiviral etkiye sahip olan ozon terapisi hücresel enerji sistemini etkileyerek daha etkin enerji üretimini sağlayarak, yorgunluğu azaltır.

Minör ozon terapisi doğal aşı olarak biliniyor

Minör ozon terapisi hastadan alınan 2-5 cc kanın ozon ile karıştırıldıktan sonra kalçadan kas içine enjekte edilmesi ile uygulanır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan bu tedavi, halk arasında doğal grip aşısı olarak adlandırılmakta; ayrıca alerjik durumlarda ve romatizmal hastalıklarda da fayda sağlamaktadır.

Rektal ozon terapisi bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Rektal ozon tedavisi, Cohn, ülseratif kolit adını verilen iltihabi bağırsak hastalıklarında bağırsakları tedavi etmek için rektal yoldan kullanılır. Bu hastalığın medikal tedavisi ile rektal ozon terapisi kombine edilmelidir. Ayrıca damar yolu iyi olmayan kişilerde veya damar yolunun kullanılması istenmeyen çocuk ve yaşlılarda rektal ozon uygulanabilir.

Torbalama ozon terapisi diyabetik ayak yaralarının iyileşmesine yardımcı olur

Torbalama yöntemi ile ozon terapisi ise diyabet veya damar hastalığına bağlı oluşup iyileşmeyen ayak yaralarının 15-20 dakika süreyle ozon gazı ile tedavi edilmesi olarak uygulanır. Bu yöntemde ozonun mikrop öldürücü ve yara iyileştirici etkisinden yararlanılmaktadır.

Eklem içi ve ağrılı noktaya ozon enjeksiyonu ise kas – iskelet sistemi problemlerinde hastalığa göre “Ozon Uygulama Sertifikası” olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi tarafından lokal olarak uygulanır.

Doğru hasta seçimi önemli

Ozon terapisinin uygulanmaması gereken durumlar ve kişiler de bulunmaktadır. Yeni geçirilmiş kalp krizi ve beyin kanamalarında, kontrol altına alınmamış kalp ve damar hastalıklarında, mantara karşı alerjisi olanlarda, toksik hipertroidi yani zehirli guatrı olanlarda, kanama bozukluğu olanlarda, belli bir kontreendikasyon yaratmamakla birlikte hamilelilerde bu tedaviler uygulanmamaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çocuğunuz Nöbet Geçiriyorsa Dikkat!

Çocuğunuz Nöbet Geçiriyorsa Dikkat!

Çocuklarda ateşli nöbetler genelde 1 ay- 5 yaş arasında görülüyor ve aileler tarafından genellikle epilepsi …