Osman Selçuk Aldemir haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Osman Selçuk Aldemir

Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir kimdir? Osman Selçuk Aldemir (d. 13 Şubat 1968, Malatya), Türk akademisyen, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi rektörüdür.

Doğum tarihi:

1968 (53 yıl yaşında), Malatya

Çocuk(lar):

1

Bitirdiği okul:

Fırat Üniversitesi; Selçuk Üniversitesi

Eğitim:

Selçuk Üniversitesi (1995–2001)

Journal of Coastal Life Medicine ve Journal of Survey in Fisheries Sciences dergilerinin editörel üyeliği ve Apiterapi Derneği Bilimsel Danışma Kurul Üyeliği yapmaktadır. Ayrıca, Dünya Basın Mensupları Derneği – DBMD’in Bilim kurulu başkanlığı görevini halen yürütmektedir. 2017 yılında Mood dergisi ve Show TV’nin ortaklaşa düzenlediği yılın en iyileri ödül töreninde; Apiterapi ve fitoterapi (Bitkisel Tedavi) alanlarında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı Yılın Bilim İnsanı ödülüne layık görülmüştür.

Eğitimi ve akademik kariyeri

1992 yılında Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakütesi’ni şeref öğrencisi olarak bitirip Veteriner Hekim unvanı alan Aldemir, aynı Üniversite’de Yüksek Lisans’ını tamamlamıştır. Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji ABD’de Prof. Dr. Bilal Dik’in danışmanlığında ‘Diagnosis of ovine sarcocystis species by random amplified polymorphic DNA-polymerase chain reaction (RAPD-PCR) fingerprinting’ başlıklı Doktora tezi ile Doktor unvanı almıştır. Başta koyunlardaki Sarcocystis türlerinin RAPD-PCR Polimorfik DNA’nın Rastgele Amplifikasyonu Fingerprinting (Parmak izi ile RAPD-PCR tespiti) olmak üzere akademik olarak birçok araştırma yapmış, akademik araştırmaları hakemli birçok uluslararası dergide yayınlanmıştır. 2001 yılında Araştırma Görevlisi olarak Kafkas Üniversitesi’ne atanmış, 2005 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde yardımcı doçent, 2009 yılında doçent ve 2014 yılında profesör olarak unvanını almıştır. Aldemir, doktora sonrası 7’sinde ilk isim olmak üzere 15 makalesi uluslararası hakemli dergilerde, 22 makalesinin 18’inde ilk isim olarak ulusal hakemli dergilerde toplam 37 bilimsel makalesi yayımlanmıştır. On beş araştırma projesi yürütmüş, 2 araştırma projesinde, yardımcı araştırıcı olarak görev almıştır. Bu projelerin 2’si Aydın İl Özel İdaresi ve 11’i ise Üniversite Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi 2’si ise Üniversite sanayi işbirliği kapsamında özel sektör tarafından desteklenmiştir. Ayrıca 1 ulusal kitap yazarlığı, 3 ulusal kitap bölüm yazarlığı yapmıştır. Çin’de Uluslararası Biyomedikal mühendisliği ve Biyoteknoloji konferansı bilimsel hakemliği yapmıştır.

Rektörlük dönemi

Üniversite’nin mali yapısının düzeltilmesine önem veren Aldemir, tedbili kıyafetler ile denetim yöntemleriyle Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin birçok birimine yaptığı baskınlarla gündeme gelmiş, bu özelliği ile ulusal ve sosyal medyada Vali Recep Yazıcıoğlu’na benzetilmiştir. Türkiye’nin ilk İnsansız Hava Aracı MYO’sunun Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne kurulması için gerekli çalışmaları başlamış, kısıtlı imkanlarla eğitimlerini sürdüren öğrenciler için Askıda Yemek ve AVDAK Bursu isimli projeyi faaliyete geçirmiştir.

Hakkındaki iddialar ve suçlamalar

Hakkında atılan iddialara yönelik, hakkındaki FETÖ soruşturmaları ve iltikası şüphesiyle açığa alınan daha sonrasında görevine iade edilen eski rektör Cavit Bircan’ı göstermiş belge ve deliller ile iddiaları yalanlamıştır.

1995 yılında, Kafkas Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparken insan sağlığına zararlı sucuk üretmekten dolayı 3 ay hapis cezası almış, fakat daha sonra cezası 1 milyon 180 bin lira olmak üzere para cezasını çevrilmiştir. Soruşturmayı yürüten mahkeme, Aldemir’i 3 ay süreyle meslek, sanat ve ticaret yapmaktan da men etmiştir.

Selçuk Aldemir; Aydın’da görev yapan, komşusu olan ve kendisiyle husumet yaşadığı bir öğretmene de iftira atmıştır. Aldemir; iftira attığı öğretmen komşusu A.Ş.’nin zimmetine para geçirdiğini ve okulunda bulunan erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu ileri sürdü. Bunun üzerine A.Ş., Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat edip Aldemir hakkında suç duyurusunda bulundu ve mahkeme Aldemir’in iftira suçunu işlediği sabit olduğuna karar verdi. Selçuk Aldemir’in işlediği suçun cezası 2 ay 15 gün olacak şekilde Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 11 Aralık 2019’da onandı. Selçuk Aldemir; mahkemede işlediği suçu kabul etmiştir.

Özel hayatı

Evli olan Aldemir 1 çocuk sahibidir.