Nükhet Hotar haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Prof. Dr. Nükhet Hotar kimdir?  (d. 1961, Malatya), Türk siyasetçi ve akademisyen.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Teorisi ve Kantitatif Yöntemler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı’nda ise Doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı olarak göreve başlayan Hotar; 1990 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent ve 1998 yılında Profesör unvanını almış; 1998 – 2002 yılları arasında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de yürütmüştür.

Doğum tarihi:

25 Ekim 1961 (59 yıl yaşında), Malatya

Eşi:

Ümit Göksel (e. 2003–2009)

Ebeveynleri:

Bedia Hotar

Çocukları:

Ayşe Hotar

Eğitim:

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Daha fazla göster

10 yıl boyunca Ege Bölgesi’ndeki tek kadın resmi arabulucu olarak çalışmış; birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sendikalarda eğitimler vermiştir.

2002 yılında siyasete girerek, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 22., 23., 25. ve 26. dönem İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan Hotar, bu süreçte Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkan Vekilliği; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği de yapmıştır.

Çalışma ekonomisi, aile araştırmaları, sendikacılık, ücretler ve toplu sözleşme gibi alanlarda akademik çalışmalar yapan ve çok sayıda yayını bulmaktadır.

2018 yılının Haziran ayında yapılan genel seçimleri için milletvekili adaylığı için başvuru yapmadı. 15 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Bir çocuk annesidir.