Mustafa Savaş haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Aydın milletvekili Mustafa Savaş kimdir? (d. 1965, Çine, Aydın), Türk banka yöneticisi ve siyasetçi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Aydın milletvekili seçilerek meclise girmiştir.

Daha fazla göster

Yaşamı ve mesleki kariyeri
Mustafa Savaş, 1965 yılında Aydın’ın Çine ilçesinde doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı. Mezuniyetinden sonra müfettiş yardımcılığı göreviyle başladığı Halk Bankası’nda ilerleyen yıllarda müfettişlik, şube müdürlüğü, daire başkanlığı gibi farklı kademelerde görevler üstlendi.

2001 Türkiye Ekonomik Krizi sonrasında Halk Bankası’nın yeniden yapılanması aşamasında Genel Müdür Yardımcısı görevine getirildi. Bankanın sigorta şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2002’den 2009’a Risk Yönetimi ve İç Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, 2009-2010 döneminde Risk Takip ve Tasfiye Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2011 döneminde Bireysel Krediler Genel Müdür Yardımcısı, 2011’de Mevduat ve Nakit Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı ve 2011’den siyasete ağırlık verdiği 2014 yılına kadar da Finansal Yönetim ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Siyasi hayatı
Halk Bankası’nda genel müdür yardımcısı olarak görev yapmakta olan Mustafa Savaş, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Aydın milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin 3 milletvekili çıkarttığı bu seçimde, 4. sıradan adaylığı sebebiyle meclise giremedi. Siyaset yarışına Aydın’da devam eden Mustafa Savaş, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’nin adayı oldu. % 29.1 oranında oy alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. 2015 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde Ak Parti’den Aydın milletvekili adayı olarak gösterildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde daha üst sıralarda yer alması beklenen Savaş, 4. sıradan aday gösterildiği seçimde Ak Parti iki milletvekili çıkarabildi. Ancak Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Aydın’da 3. sıradan adayı oldu. Partisinin Aydın’daki oy oranının %29.7’den %34.4’e çıktığı sonuçlar neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Aydın milletvekili olarak girmeye hak kazandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görev üstlendi. Aralık 2015’te ise AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yardımcısı olarak parti yönetiminde de görev üstlendi.