Mürsel Alban haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Mürsel Alban
Mürsel Alban Kimdir?

Muğla Milletvekili Mürsel Alban Kimdir? 1970 Erzurum doğumlu olan Alban Türk müteahhit, siyasetçi ve TBMM 27. dönem CHP Muğla milletvekilidir.

Doğum tarihi:

1970 (51 yıl yaşında), Aşkale

Daha fazla göster

Hayatı ve kariyeri
Ortaokul mezunudur. Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanlığı görevinde bulundu. Muğla Ticaret ve Sanayi Odasında Grup Başkanlığı ve Meclis Üyeliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş Veli, Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi Demokratik Kitle Örgütleri’nde yönetim ve disiplin kurulları görevlerini yürüttü.

Mürsel Alban’ın Siyasi Kariyeri
Siyasi kariyerine, 1989 yılında SHP Gençlik kollarında başladı. SHP-CHP birleşmesi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gençlik Kolları, 2007- 2010 yıllarında İl Yönetim Kurulu ve İl Saymanlığı, 3 dönem İl Başkanlığı, merkez ilçe seçim komitesi başkanlığı görevlerinde yer aldı. 2014 yılında il başkanının istifa etmesi sonucunda 13 ilçe başkanı, 8 ilçe belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı ve 3 milletvekilinin imzaları ile Genel Merkez tarafından Muğla İl Başkanlığı görevine getirildi. 2015 ve 2017’de yapılan İl Kongrelerinde İl Başkanlığı görevine seçildi.

Mürsel Alban’ın Kurultay Delegeliği
Mürsel Alban, 2 dönem kurultay delegeliği, 35. olağan kurultayda divan başkan yardımcılığı, 19. olağanüstü kurultayda divan kurulu üyeliği, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda iki dönem Grup Başkanı ve Meclis Üyeliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş Veli, Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında mütevveli heyeti, yönetim, denetim, disiplin kurullarında görev aldı. 25 Nisan 2018 tarihinde İl Başkanlığı görevinden istifa ederek 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçildi.

Özel hayatı
Mürsel Alban, evli ve 3 çocuk babasıdır.