Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1927 yılında Muğla il merkezinde, özel idareye bağlı olarak hizmete başlayan hastane, 1940 yılında Guraba Hastanesi adıyla faaliyet göstermiş, daha sonra Memleket Hastanesi olarak faaliyetlerine devam etmiştir. 1954 yılında da Muğla Devlet Hastanesi adını alarak Sağlık Bakanlığı’na bağlanmıştır.

Daha fazla göster

400 yataklı olarak faaliyet gösteren Muğla Devlet Hastanesi, 2006 yılında bakanlık kararı ile Menteşe Devlet Hastanesi (Eski SSK Hastanesi) ile birleşmiş ve 500 civarında yatak kapasitesine ulaşmıştır.

2011 yılı Mayıs ayında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile yapılan protokolle “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi” adını alarak, eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Menteşe kent merkezinde bulunan hastane, 29.10.2017 tarihinde Kötekli’de yapılan yeni hastane binasına taşınmış ve 567 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Ayrıca merkezde bulunan eski hastane binasına 2015 yılında yapılan ek hizmet binası ile halen Muğla merkezde, poliklinik hizmeti vermeye devam edilmektedir.

Hastanenin yönetimi sağlık bakanlığına ait olup, eğitim bölümü de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesinin sorumluluğunda bulunmaktadır.

Hastanenin Hizmetleri

Aktif poliklinik sayısı 130’dur. Semt polikliniği olarak hizmet vermeye devam eden eski devlet hastanesinde, hastalara 20 poliklinik hizmeti sunuluyor.

Hafta içi günlük poliklinik hasta giriş sayısı, 5000 ile 5500 arasında değişiyor. Dokuz günlük bayram tatilinde yaklaşık 6450 hasta, acil ve poliklinikten giriş yaptı.

Toplam personel sayısı yaklaşık 2 bin kişi… Bunlardan 415’i hekim. Bu hekimlerden 280’i ise akademik hekim statüsünde.

Hastane, bazı tıbbi cihazlarda modernlik anlamında, Türkiye’de ilk beşte yer alıyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılmadan önce Muğla’nın ilçelerinden yüzde 80 oranında hasta, çevre illerdeki(Aydın-Denizli-İzmir vd.) hastanelere sevk ediliyordu. Eğitim ve Araştırma Hastanesi şu anda, çevre il ve ilçelerden hasta sevklerini de kabul eder durumdadır.

Hastanede 21 asansör bulunmakta olup, bunların 4’ü engelliler için kullanılan asansörlerdir. Üç katlı olan poliklinik hizmet binalarının dışındaki diğer binalar(-3, zemin ve +5 olmak üzere) 9 katlıdır.

Hastanede 16 ameliyat salonu ve ayrıca 2 adet golf hasta taşıma aracı bulunmaktadır. Golf hasta taşıma aracı olarak nitelendirilen araçlarla; duraktan yaşlı, engelli ve ihtiyacı olan bireyler alınarak, hastane içindeki polikliniklere veya başka gidecekleri yere kadar taşınmaktadır.

Hastanede bir hasta hakları birimi olup, hastalar bu birime sıkıntılarını iletmekte ve bu sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Bu birim, Danışmanın hemen arkasında yer almakta ve hastaların kolaylıkla ulaşabileceği bir yerdedir.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi iletişim bilgileri

Adres: Kötekli, Marmaris Yolu No 48, 48000 Menteşe/Muğla
Çalışma saatleri: 24 saat açık
Telefon: (0252) 214 13 23

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi google harita konumu