Marmaris Kalesi haberler. Son Dakika haber başlıkları ve gelişmeler

Marmaris KalesiMarmaris Kalesi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan tarihi kale. Kale, Osmanlı padişahı I. Süleyman tarafından Rodos seferi esnasında yeniden inşa ettirilmiştir.

Adres:

Tepe, 30. Sokak No:54, 48700 Marmaris/Muğla

Kuruluş tarihi:

1991

Telefon:

(0252) 412 14 59

Daha fazla göster

Tarihçe
Ünlü tarihçi Herodot, Marmaris’teki ilk şehir surlarının Milattan Önce 3.000 yılında inşa edildiğini yazmıştır. Milattan Önceki 2. bin yılda inşa edilen kale, öncelikle İyonlar döneminde (M.Ö. 1044), daha sonra ise Makedonya Kralı İskender’in Marmaris’i fethetmesinin ardından onarım görmüştür.

Osmanlı gezgini Evliya Çelebi tarafından Kale’nin yapımıyla ilgili yazılan tek yazılı kaynak ise Seyahatname adlı eseridir. 17. yüzyılda Muğla’yı ve çevresini ziyaret eden Çelebi, I. Süleyman’ın Rodos’a yaptığı sefer öncesinde kalenin inşasını emrettiğini ve kalenin sefer sırasında askeri üs olarak hizmet verdiğini yazmıştır.

I. Dünya Savaşı sırasında, Fransız savaş gemilerinin top atışlarıyla kalenin surları zarar görmüştür. 1979 yılına kadar kalede Marmarisliler iskan edilmiştir.

Arkeoloji Müzesi
Marmaris Kalesi, aynı zamanda bir müzeye sahip olan Türkiye’deki birkaç kaleden biridir. 1980-1990 arasında restore edilen kale, 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze olarak hizmete açıldı. O tarihten bu yana halkın ziyaretine açık durumda bulunan Marmaris Arkeoloji Müzesi kalenin içerisinde yer almaktadır.

Müze içerisinde, toplam 18 oda, bir çeşme ve ark yer almaktadır. 7 adet kapalı mekana sahip olan müzede, 2 adet arkeoloji ve 1 adette etnografya salonu bulunmaktadır. Müzenin diğer kısımları ise sergi salonu ve depo olarak ayrılmıştır.

Müzenin arkeoloji bölümünde Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait çeşitli amfora eserler sergilenmektedir. Ayrıca bölgedeki Knidos, Burgazada ve Hisarönü gibi çeşitli örenyerlerinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılan çömlek ve cam eşyası, sikke ve süs eşyası da müzede yer alan diğer eserlerdir. Osmanlı dönemine ait çeşitli eşya ile araç ve gereçlerde müzenin etnografya bölümünde sergilenmektedir.

Müze envanterinde; arkeolojik kalıntı, sikke, etnografik eser gibi çeşitli kategorilerde toplam 14 bin 984 kayıtlı eser bulunduğu açıklanmıştır. 2018 yılının ilk 5 ayında 19.708 turistin ziyaret ettiği müze, 2017 yılı istatistiklerine göre Türkiye’de en fazla gelir getiren 22 müze arasındadır.

Konumu
Marmaris Kalesi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer almaktadır. Kale, Ege Denizi ile Akdeniz arasındaki geçiş bölgesinde konumlanmıştır. Bulunduğu alan itibarıyla şehre hakim bir konumdadır.

Marmaris kalesi yol tarifi